Dlouhá cesta na dovolenou autem s dětmi je poměrně náročná záležitost. Po několika zkušenostech už vím, že důkladná příprava je nezbytná. Chtěla bych se s vámi v tomto článku podělit o tipy, jak takovou cestu s dětmi hravě zvládnout.

Kdy vyrazit?

Absolvovali jsme s dětmi několik dlouhých přejezdů autem do Chorvatska, Německa nebo Rakouska. Nejdelší byla cesta do Chorvatska, vždy zhruba na 8 – 9 hodin, v závisloti na množství a délce přestávek.

Osvědčilo se nám vyrazit na cestu hodně brzy ráno (např. ve 3:30). Takže jsme spící děti přenášeli do autosedaček. Dětem jsme samozřejmě předem vysvětlili, jak vše bude probíhat, proto neprotestovaly a po chvíli bdění ještě znovu usnuly. Tato část jízdy (brzy ráno a se spícími dětmi) je ta nejpříjemnější.

V případě kratších cest do Rakouska a Německa, okolo 5 hodin čisté jízdy, jsme vyjížděli pravidelně přes den, dopoledne nebo odpoledne. Děti si většinou po delší době v autě alespoň na chvíli schrupnou, což je pro rodiče jednoznačně jediná záchrana a čas na mentální odpočinek.

Co nezapomenout

Před cestou zkontrolujte správné nastavení a pozici dětské autosedačky. Pokud začínáte cestu na noc nebo brzy ráno, přikryjte děti dekou.

Myslete na to, že i děti musí mít svůj platný doklad totožnosti s fotografií, tedy pas nebo občanský průkaz. Fotografie dítěte by měla odpovídat skutečnosti.

Při cestách v horku nezapomeňte pořídit vhodná stínítka na okno, která brání nepříjemnému oslnění přímým sluncem a slouží také jako prevence úpalu. Určitě přibalte léky na dětskou nevolnost, např. Kinedryl. S tím souvisí také sáčky na nevolnost pro případné zvracení.

Vhodný je také např. organizér na zadní část sedadla, kde budou mít děti dobrý přístup k pití, svačině, případně hračkám. Mějte připravenou i vodu nebo ještě lépe vlhčené ubrousky na otření špinavých rukou a pusinek.

Připravte si pro všechny dostatek tekutin, dbejte na pitný režim všech pasažérů, nejen těch dětských. Vhodné je, když si děti zabalí do auta oblíbenou hračku nebo knížku. Vy nezapomeňte dostatek svačinek a mějte v záloze i nějakou tu sladkost, když by bylo nejhůř. Dobrým tipem je také sáček na odpadky.

Zábava při cestě

Zábava je při cestování s dětmi stěžejní. V dnešní moderní době se na bezproblémový průběh delších cest hodí tablet s pohádkami. Umístěte ho do vhodného držáku a ujistěte se, že je nabitý, případně že funguje nabíjení za jízdy. Mnohé děti baví i poslech audio pohádek. Starší děti ocení vlastní sluchátka s hudbou nebo pohádkou v mp3 přehrávači.

Po cestě hrajte slovní hry, zpívejte si, dávejte si hádanky nebo počítejte auta či předměty určité barvy, hledejte prvky v krajině apod. Inspirace na dětské hry do auta najdete na internetu mnoho.

Nezbytné přestávky

Časté přestávky jsou v případě cestování s dětmi (pokud zrovna nespí) nezbytné. Existují odpočívadla s dětským hřištěm, kde se neposedné děti po cestě trochu vyřádí, rodiče se zajisté odmění dobrou kávou. Na taková fajn odpočívadla jsme narazili například ve Slovinsku.

Dlouhé sezení a visící nohy z autosedačky mohou dětem způsobit nepříjemné mravenčení v nohou. Malé děti vám ale přesezené nohy obtížně vysvětlí. To samé platí například u nekomfortu při nadměrném pocení v autosedačce. Snažte se předvídat a plánovat přestávky v pravidelných intervalech. Zastavte, i když se zdá, že to ještě není potřeba.

Tyto pauzy určitě předem započítejte do časového plánu, abyste se vyhnuli stresu ze zpoždění. Raději vždycky počítejte s více časem na zastávky po cestě.

Jak zvládáte dlouhé cesty s dětmi vy? Budu ráda za vaše další tipy a komentáře.

Doufám, že vám byl článek užitečný. Přeji šťastnou a bezproblémovou cestu na dovolenou s dětmi!

Advertisement