Chystáte se letos na dovolenou k moři? Ráda bych s vámi sdílela jeden tip! Už dvakrát jsme se s dětmi vydali do Chorvatska autem. Pokaždé na poloostrov Istria. Poprvé do městečka Fažana nedaleko Puly, vloni poprvé do kempu. Letos jsme se rozhodli jet opět na stejné místo, tedy do stejného kempu, jako vloni. A to je můj tip!

S cestovkou nebo na vlastní pěst?

Fažanu jsme si jako letovisko vhodné pro rodiny s dětmi vybrali sami a našli si ubytování v apartmánech na Bookingu. Když jsme se vloni touhle dobou poohlíželi po letní dovolené, zahrnuli jsme do výběru také kempy. Pod stan se nám v tom vedru nechtělo, ale možnost pronájmu klimatizovaných mobilních domků v kempu se nám zdála lákavá.

Při hledání a googlení jsme objevili ubytování v mobile homech v Kempu Oliva v letovisku Rabac na Istrii. Nabídka byla od cestovky České kormidlo. Ačkoliv jsme nikdy s cestovkou příliš nejezdili, tady se nám líbila bezkonkurenční cena a navíc v ceně polopenze. Samozřejmostí byla vlastní doprava, jinak by to ani nešlo. A tak jsme se rozhodli za výhodnější first minute cenuv lednu koupit letní dovolenou na červen.

Kemp Oliva Rabac

V červnu jsme se již tradičně s kamarády a jejich dcerou vydali do zamluveného ubytování. Cesta naštěstí až na kolonu v okolí Lublaně rychle utekla. Již v předstihu jsme se snažili s cestovkou vykomunikovat, aby naše mobile homy byly v kempu vedle sebe. To se až tak úplně nepodařilo, protože na recepci kempu o našem požadavku nikdo nevěděl. Trocha rozčarování hned na začátku. Nakonec jsme měli domečky v odlehlejší části kempu od sebe asi ob dva domky, což nebylo úplně špatné.

Kemp Oliva Rabac mobile home
naše bydlení v kempu

Umístění našich mobile homů mělo své pro i proti. Klidnější část kempu nám vyhovovala, navíc jsme byli ve stínu pod stromy. K moři to ale bylo celkem daleko, asi 600 metrů. Byli jsme ale vybaveni plážovými vozíky, tak i to se dalo zvládnout. Do hotelu na snídaně a večeře to také nebylo nejblíž, kvalita jídla to věčné přecházení ale vyvážila. Naštěstí kemp Oliva není až tak obří, navíc umístěný v pěkné krajině a v červnu ještě nebyl úplně přelidněný.

Moře a bazény

Pláž Maslinica, která se nachází přímo u kempu, je oblázková průměrná pláž s pozvolným vstupem do moře, pro děti ideální. Velkým lákadlem hlavně pro děti byly tři bazény u přilehlých hotelů, které jsme mohli i my z mobilních domků bez omezení využívat. Museli jsme korigovat, aby děti netrávily čas jen na tobogánech u bazénů a docela se nám to dařilo a bylo příjemné střídat bazény a moře.

Nejlepší model se nám jevil nechat po cestě na snídani věci u bazénu a po snídani se tam rovnou přesunout. Polední siestu jsme si dělali většinou ve stínu u domečků, kde jsme k obědu na vlastním elektrickém grilu ogrilovali místní čevapčiči se salátkem. Odpoledne jsme pak trávili u moře na pláži, nebo jsme celý model otočili a začali den u moře.

Jídlo a nákupy

Na menší nákupy jsme využívali obchůdek, který byl umístěný v přízemí jednoho z hotelů. Na větší nákup jsme si zajeli autem do nedalekého Labinu. Většinu času jsme ale trávili v kempu, kde nám vlastně nic nechybělo.

Na snídaně a večeře, které byly formou bufetu, jsme chodili do hotelu Mimosa. Ten byl bohužel ze tří hotelů od našich mobile homů nejvzdálenější. Ale zvykli jsme si. Jídlo bylo opravdu super, výběr obrovský a každý si přišel na své. Popravdě jsme od polopenze v kempu moc nečekali, ale vzhledem k tomu, že jsme chodili jíst do čtyřhvězdičkového hotelu, kde ubytovaní platili mnohonásobně více, než my v kempu, to mělo velmi dobrou úroveň a obsluha byla milá i na našeho velmi neposlušného synáčka…

Zábava a městečko Rabac

Z kempu od malého střediska Rabac, umístěného v kopcích, se dá dojít po promenádě nad mořem. Je to asi 800 metrů. Další možnost, jak se tam dostat, je vláčkem, který jezdí od pláže poměrně často. Za svezení se platí. V samotném městečku Rabac se nachází pár obchodů se suvenýry a několik restaurací. Zároveň odsud odplouvají výletní lodě a dají se tu na ně koupit vstupenky. Nabídka je poměrně pestrá. My jsme vyrazili na výlet lodí s proskleným dnem, kde největší atrakcí bylo koupání s „mořskou pannou“ (převlečenou českou brigádnicí). Děti byly nadšené, dospělí na přelidněné lodi už tolik ne.

V samotném kempu u hotelu Mimosa je dětský klub s programem pro děti a dětskými diskotékami.

Za sebe doporučuji poznání okolí při běhu, ideální je tedy vyběhnout kvůli vedru brzy ráno, ale člověk pozná místo své dovolené trochu z jiné perspektivy a doběhne si na vzdálenější místa, kam se s dětmi nemá šanci dostat. Sice to trochu odporuje odpočinkové dovolené, ale za mě je brzký ranní běh na dovolené určitá forma relaxu a stojí mi za to si přivstat. A ta ranní koupel v moři v 7 ráno, kdy je tu vylidněno, je také příjemný zážitek.

Výhody a nevýhody

Abych naši dovolenou shrnula v bodech:

Výhody

  • Bydlení za skvělou cenu (s klimatizací).
  • Auto přímo u mobile homu.
  • Polopenze na úrovni.
  • Možnost využívat bazény s tobogány.
  • Mobile homy v klidné části kempu a ve stínu pod stromy.
  • Zábava a vyžití pro děti.

Nevýhody

  • Mobile homy spíše jednodušší a starší.
  • Mobile homy jsme neměli vedle sebe.
  • Poměrně daleko k moři a na jídlo.

Kam příště?

Na letošek jsme také hledali, kam se vydat k moři. Googlili jsme jako diví, ale nakonec se ukázalo, že nabídka Českého kormidla nemá v porovnání s podobnými zájezdy konkurenci, a to hlavně cenovou. Naše požadavky na dovolenou u moře vlastně Kemp Oliva do velké míry splnil, a proto jsme se rozhodli jet letos na stejné místo. Pokusíme se ale vykomunikovat domečky vedle sebe předem přímo s recepcí kempu a doufejme, že budeme úspěšnější.

Advertisement