Konečně zase k moři! Po řecké Lefkadě v roce 2018 tentokrát padla volba na Chorvatsko. A už ne ve třech, ale ve čtyřech. Takže jako většina Čechů jsme se v létě vypravili autem na Istrii do apartmánu. A jeli jsme s kamarády, abychom to měli veselejší. A nutno podotknout, že bez jejich auta bychom se asi z Chorvatska dostávali jen horko těžko. Odvezli jsme si vskutku kuriózní zážitek, o kterém se více dozvíte za chvíli… Docela dlouho nám trvalo, než jsme vybrali finální chorvatskou destinaci. Po dlouhém googlení hesla „kam v Chorvatsku s dětmi“ a nejlépe na Istrii, padla volba na městečko Fažana, které mělo oplývat baby-friendly pozvolnými plážemi s malými kamínky.

Na Bookingu jsme našli dva apartmány za pro nás přijatelnou cenu a večer z (pátku!) 13. na 14. srpna jsme vyjeli. Hned první chyba byl náš timing. Celý odjezdový den jsme od rána balili a pokus o odpolední spánek se zdál jako fajn řešení. Vyjeli jsme asi v půl 10 večer se strachem, že někde kvůli covidu zkejsneme na hranicích (pravěpodobně mezi Slovinskem a Chorvatskem), což se nestalo. Nezadařil se ani spánek po cestě v autě, když řídil ten druhý. Ráno v 7 hodin jsme snídali v Chorvatsku na odpočívadle nedaleko cíle, když check-in byl až ve 2 odpoledne. Děti vyspinkané, plné energie, rodiče zralí na postel. Zkrátka to nevyšlo a na první pláži, kam jsme po cestě zajeli, se nedalo na ty balvany ani pohodlně lehnout a děti nám skákaly po zádech a chtěly do moře…

Prosím nech mě odpočívat…

Naštěstí nás do apartmánu pan majitel vpustil o něco dříve. Veselý chlapík to byl a nebyl to Chorvat, ale nejspíš rusky mluvící Maďar. Byl milej, na všem jsme se domluvili a zásadní bylo, že nám zapůjčil svůj elektrický gril, bez kterého bychom byli pěkně nahraní. Většina našich večeří se odehrávala u nás na balkoně s grilem, pivem, vínkem a spícími dětmi vedle v pokojích. Příjezd na apartmán měl jasný scénář: hned jsme si lehli a dětem šoupli tablet…

Nakonec jsme se obě dvě rodinky šťastně sešly ve Fažaně a byla pravda, že městečko to bylo moc hezké, sympatické, menší, s výběrem restaurací, stánky se zmrzlinami i pekárnami s výborným burkem. Pláže pozvolné a oblázkové, což bylo pro nás i děti fajn. I menší vlny jsme si užívali. U pláže se dalo schovat před sluncem pod borovice, takže ideální. Když jsme se potřebovali protáhnout nebo si skočit pro kávičku a něco na zub, došli jsme pohodlně promenádou kousíček do města. Nakupovat potraviny a pitivo jsme jezdili do většího supermarketu Plodine přímo ve Fažaně, kde byl velmi pestrý výběr.

Náš plážový kemp „U sasanek“

Co jsme ovšem netušili bylo, že se tu na některých místech v moři v blízkosti pláží vyskytují žahavé sasanky. To jsme zjistili až v moměntě, když jsem po koupání vylezla z vody a šíleně mě pálily a svěděly stehna. Po nějaké době se objevily mokvavé puchýře. Nějací plážoví čeští sousedé nám záhy prozradili, co že je to ve vodě za žahavé potvory. No a puchýře se hojily opravdu dlouho a vydržely mi i několik týdnů po návratu. Dnes mám na chorvatské sasanky památeční jizvy. Jediné štěstí bylo, že deti to schytaly jen velice mírně.

Fažana leží jen asi 10 kilometrů severně od největšího města na Istrii – Puly. Takže se vybízí fakultativní výlet, který jsme samozřejmě absolvovali. Byla to příjemná změna, prošli jsme si centrum, mrkli na římský amfiteátr a hlavně navštívili místní Aquarium, které se nám (a hlavně dětem) moc líbilo.

Aquarium v Pule

Přímo z přístavu ve Fažaně vyjíždějí pravidelně lodě do nedalekého ostrovního Národního parku Brijuni. Určitě sem vyplujte a rozhodně si zaplaťte organizovanou prohlídku s výkladem včetně jízdy vláčkem. Lístky koupíte v turistické kanceláři přímo u přístavu. Tato varianta byla bohužel již vyprodaná, když jsme se rozhodli do NP Brijuni plout. Hlavní ostrov je velký, na pěšky to moc není, což jsme otestovali a pak jsme si s dětmi naštěstí vláček s několika posledními volnými místy stopli. Naštěstí byl průvodce ochotný a vzal nás. I ten kousek jízdy a výkladu, který jsme stihli, byl opravdu zajímavý. Na ostrově se nachází bývalá rezidence prezidenta Tita, jsou tu středověké a antické památky, safari a parky. Pokud sem vyrazíte na vlastní pěst, můžete si na ostrově půjčit kola nebo elektrická vozítka, která se nám zdála drahá a nechtěli jsme čekat frontu. Tak jsme došli do safari části ostrova pěkně po svých. A mimochodem – safari moc hezké a s kioskem s občerstvením. Park s dinosauřími stopami, od kterého děti čekaly něco ve stylu Dinoparku v Plzni, je kvůli pouze jedné soše tyranosaura docela zklamal. Nedaleko od přístavu v Brijuni je krásná a hlavně písčitá pláž, takže plavky rozhodně s sebou!

Loď do NP Brijuni

Nedaleko Fažany ve městečku Vodnjan jsme objevili fajn místní vinařství Medea Vinarija. Nakoupili jsme, po večerech otestovali a odvezli si lahve domů. To je další tip od nás.

A teď ten náš vypečený, bizarní a neuvěřitelný zážitek z Chorvatska. Hned po příjezdu ve velice unaveném rozpoložení se nám podařilo schovat cennosti – peněženku a klíče od auta – do mikrovlnné trouby. Samozřejmě, že byla vytažená ze zásuvky. Říkáte si, co nás to napadlo za blbost, ale bylo to tak. Shodou nešťastných náhod a za přispění všech členů naší rodiny se stalo, že asi na 3 vteřiny tyto cennosti pocítily sílu jejího elektomagnetického záření. Stalo se to ráno u snídaně. Jen jsem vše vytáhla ven, lehce se podivila na tím, jak ta kožená peněženka zasmrádla, a jelo se dál. Trochu šok přišel v momentě, kdy jsem večer chtěla platit v obchodě platební kartou ze své smradlavé peněženky. Karta byla nefunkční a spálená. Vyřešila to platba mobilem, ale tohle už byla velmi jasná indicie, že to s mikrovnkou nebude jen tak.

Safari v NP Brijuni

Krize nastala při zjištění, že kvůli totálně spálenému čipu k imobilizéru, umístěném přímo v klíčku auta, auto prostě nenastartujeme. A náhradní klíče? V Čechách na chalupě, od které má klíče jen anglické příbuzenstvo v Leicesteru. Vyřešit tento problém v Chorvatsku se po konzultacích začalo zdát naprosto nereálné. Naštěstí máme v Čechách geniální kamarády, kteří se byli ochotni vloupat k nám na chalupu a zajistit neskutečné dopravení klíčku za námi na jih. Díky na minutu naplánové logistice a spolehlivosti všech článků logistického řetězce nám klíčky přiletěly letadlem na letiště na ostrivě Krk hned druhý den! Do 24 hodin byla zdánlivě neřešitelná situace vyřešená a nám spadl kámen ze srdce. Téma vtipů celé dovolené bylo definitivně určeno… Hlavně, že už jsme si mohli z celé situace dělat jen srandu.

Říká se, že auto není trezor, to je věc notoricky známá. My si budeme už navždy opakovat, že mikrovlnka není trezor. A kamarádi si nás budou dobírat asi do konce života.

NP Brijuni