Bylo to asi vloni touhle dobou, kdy naší dceři nebyl ještě ani jeden rok, když jsme začali pragmaticky uvažovat o společné dovolené na jihu Evropy. Do dvou let je dítě v letadle zdarma, nebo za minimální poplatek, tak zkusme společně vyrazit na dovolenou do zahraničí!

Na vlastní pěst, jak jsme byli dosud zvyklí ve dvou cestovat, se nám s malým děckem moc nechtělo. Když je dítko nevrlé, člověk hodně ocení ten komfort, když má zajištěn například transfer z letiště k ubytování a nemusí zběsile pobíhat po letišti, doptávat se a hledat. Ač je to pro nás netypické, začali jsme hledat organizovaný zájezd od cestovky. Destinaci jsme zvolili Řecko, protože jsme tam ještě nikdy nebyli a od kamarádů jsme slyšeli dobré ohlasy.

Požadavky jsme měli následující: Alespoň snídani v ceně, dětskou postýlku na pokoj, ubytování nikoliv na na samotě, ale alespoň v menším městečku se základními službami a restauracemi, pláž a bazén u hotelu a hlavně rozumná cena.

Mysleli jsme si, že najít vhodný zájezd bude hračka. Ona by to hračka byla, kdybychom měli neomezený rozpočet. Ale ceny za vcelku průměrné ubytování nás celkem překvapovaly. Jistotou bylo, že určitě nepojedeme v hlavní letní sezóně, ale chvíli před nebo po ní. Nakonec nás nejvíce oslovil zájezd na Lefkadu od Firo tour, který nejlépe splňoval naše požadavky. Jednalo se o jeden týden ve druhé polovině června se snídaní v hotelu Porto Lygia ve městečku Lygia pár kilometrů jižně od hlavního města Lefkas. Celkově včetně pojištění se cena i po slevě vyšplhala ke třiceti tisícům korun.

hotel Porto Lygia

Náš pobyt na Lefkadě se nakonec náramně povedl. Teploty nebyly příliš vysoké a dokonce jsme zažili i pěknou průtrž mračen. Většina dní byla odpočinkových u hotelu a ve městečku Lygia. Parádní chvíle byly, když dcera spala a my relaxovali u hotelu na lehátkách a střídavě se koupali v moři a v bazénu. Vydržela tu spát po obědě i tři hodiny kuse, což jsme dosud neznali. Pozn.: Chůvička s vysokým dosahem je nutnost!

Podnikli jsme i dva výlety. Využili jsme služeb cestovky a půjčili jsme si na jeden den auto – a půjčili nám rovnou SUV Chevrolet. Objeli jsme celý ostrov a udělali jsme si tři zastávky. První byla na severu ostrova na pláži Agios Ioannis Beach. Tady bylo docela větrno a vlny, k tomu spousta kitesurferů, takže pro batole ne moc vhodné.

naše půjčená kára

Další a nejdelší zastávka byla na proslulé pláži Porto Katsiki, která je právem považována za jednu z nejkrásnějších pláží na světě a rozhodně doporučujeme sem zajet. Moře je krásně průzračné a celá scenerie je naprosto úžasná. Jen trochu nepříjemné jsou výletní lodě, které tu v rámci svých okružních výletů kotví každou chvíli a jdou z nich nepříjemné výpary.

Třetí zastávka byla v městečku Nidri, což je větší turistické centrum se spoustou obchodů a restaurací, prostě přímořské letovisko se vším všudy. I samotné řízení na Lefkadě je zážitek. Silničky jsou křivolaké a jsou z nich nádherné výhledy na moře i do členité krajiny ostrova. Po cestě místní prodávají med a olivy, to nelze odolat!

večerní posezení u hotelového baru

Druhý výlet jsme podnikli autobusem do hlavního města Lefkas, kde jsme si prošli přístav, promenádu okolo moře a centrální pěší zónu. Samozřejmě nechyběly zastávky na zmrzlinu a jídlo. Při tomto výletu nás překvapila velice silná bouřka, která hodně ochladila vzduch. Naštětí jsme ten nečas přečkali v restauraci. Řecký salát není nikde tak delikátní, jako právě v Řecku. Byl to náš denní chléb.

Cestovat s patnáctiměsíčním batoletem není nejjednodušší. Takto malé děti zřídkakdy ocení program nabitý k prasknutí, který jim rodiče naservírují a pak se ho ve stresu snaží splnit. Zvolili jsme jistotu služeb cestovky, k tomu trochu vlastní iniciativy a byla z toho vyvážená dovolená a ve výsledku spokojenost pro všechny tři. Níže uvádím recenzi našeho pobytu, jak jsem vložila na web cestovní kanceláře Firo tour.

Hotel jsme navštívili v červnu 2018 v sestavě 2 dospělí a jedno dítě (15 měsíců). Hotel je vzdálen asi 20 minut minibusem od letiště (jeden z nejbližších) a je pěkně situovaný. Výhodou je travnatá plocha mezi bazénem a pláží (přístupná pouze pro hotelové hosty) s lehátky a slunečníky v ceně pobytu. Hotel leží na okraji městečka Lygia, které toho kromě pár restaurací a supermarketů jinak mnoho nenabízí. K rybím restauracím v přístavu je to asi 8 minut pěšky po pobřeží, do supermarketu asi 15-20 minut.
Nabízené snídaně jsou bohaté, formou bufetu. Pokoje jsou prostorné s dostatečným úložným prostorem a klimatizací. Výhodou jsou zatahovací rolety, takže hosty nebudí první ranní světlo. Každý den se pokoje uklizí a hosté dostanou čisté ručníky. V současnosti (červen 2018) je nevýhodou mít okna na stranu s výhledem na hory (levnější pokoje), protože za hotelem probíhá výstavba a je zde velký hluk, který je slyšet i přes poměrně značně zvukotěsná okna. Byli jsme zde s malým dítětem a přes polední spánek to docela rušilo. Dětská postýlka není problem. Bohužel v hotelu mají jen jednu dětskou jídelní židličku, a to ve špatném stavu, ale posloužila nám. Moře je klidné, pláž oblázková. Koupání poměrně pěkné. Bohužel jsou tu ježci, takže boty do vody jsou nutností. Pro naše malé batole bylo moře ideální (nejvíce zábavy na břehu s kamínky), k tomu bazén s brouzdalištěm, venkovní sprchy a bar, kde je možné zakoupit studené pití i menší jídla (saláty, toasty, pizza). Lehátek mají tak akorát, ale běžná praxe je, že si je hosté už od rána „rezervují“ svými ručníky, aniž by na nich leželi. I když byla všechna lehátka obsazena, personál ochotně přinesl další (trochu rozbitá, ale použitelná) i se slunečníky. Personál hotelu je velmi příjemný a milý, to pobyt bezpochyby ještě zkvalitní. Jeden den jsme si přes delegátku Firo tour objednali půjčení auta. Objeli jsme ostrov a strávili více času na pláži Porto Katsiki – rozhodně doporučujeme všem! Do center Lefkas a Nidri se dá za pár minut dostat i místními autobusy. Celkově jsme byli s dovolenou spokojeni.

Naše hodnocení hotelu na Firo tour