Pokud jsem vás v úvodním článku o Maltě přesvědčila o návštěvě tohoto středomořského ministátečku, budou se vám jistě hodit tipy na koupání. Počet hvězdiček u názvu místa označuje, jak si u nás místo vedlo. Čím více hvězdiček, tím lepší, maximum je pět.

Čerpám z vlastních zkušeností, proto se zaměřím na recenzi těch míst, která jsme navštívili. Všechna byla celkem pohodlně dostupná autobusem a poté pěšky. Samozřejmě nejvíce volnosti budete mít, když si půjčíte auto nebo skútr, chce to ale i odvahu, řídí se tady vlevo a provoz je docela silný.

Dosud jsme nikdy nešnorchlovali, na Maltě nás to ale pohltilo. Od kamarádky jsem si půjčila brýle se šnorchly a na několika místech jsme si to opravdu užili. Člověk objeví úplně nový svět – ten podmořský. Turistů je na Maltě hodně a šnorchlování je způsob, jak na davy zapomenout a ponořit se s uklidňujícím pocitem mezi mořské živočichy. Byla jsem překvapená, kolik toho člověk uplave, aniž by to uchvácen podvodní říší vůbec postřehl. A to jsme neměli ani ploutve. I když jsou na světě mnohem lepší místa na šnorchlování, pro nás, začátečníky, byla Malta naprosto dostačující.

Ghajn Tuffieha Beach (mapa) ***

Jedna ze dvou známých pláží na západním pobřeží hlavního maltského ostrova. V průvodci Lonely Planet je doporučována více, než sousední Golden beach, pro svůj do červena zabarvený písek. Vyrazili jsme autobusem z La Valletty, za necelou hodinku jsme byli nad pláží, ke které jsme sešli po schodech. Pěkné místo, ale byl víkend, a kromě turistů zde trávilo volný den i spoustu místních, takže bylo dost těsno. Celkově není pláž příliš dlouhá ani široká. Není také vhodná pro šnorchlování, to by asi člověk musel plavat dále za bójky ke vzdálenějším skalám. Můžete si pronajmout slunečník a lehátko, a nebo se občerstvit v bistru s terasou. Přístup do moře je hodně pozvolný, dlouho je mělko, než můžete plavat. Pro opalování či koupání s dětmi je pláž ideální, my jsme od ní asi čekali více.

dsc_0702-1
Ghajn Tuffieha Beach

Koupání u Azurového okna (Azure Window), Gozo (mapa) *****

Obtížněji dostupné místo, ale zajíždí sem autobus nebo se sem lze dostat organizovaně se zájezdem. Pokud bydlíte nedaleko, stejně jako my, lze dojít k majestátné skále vytvarované přírodou do tvaru okna i poměrně jednoduše pěšky. Bydleli jsme v penzionu ve vesničce Gharb a majitel penzionu nás k Azurovému oknu dovezl, zpět jsme šli pěšky. Výhoda byla, že jsme byli nezávislí na odjezdech autobusů. Strávili jsme tu celé odpoledne, mezitím se tu vystřídalo mnoho organizovaných skupin. Povrch je skalnatý, hůře se tu pohybuje, ale skály jsou skvělé na šnorchlování. Uvidíte mořské ježky, nejrůznější ryby i rostlinky, ale také hluboké podvodní jeskyně, kde se potápí profesionálové, kterých jsme potkali také požehnaně. Toto místo je opravdu úžasné, ale pohodlně tu nepoležíte. Pro děti se nehodí vůbec, na šnorchlování je perfektní. Podmořské pohledy a výhled na Azurové okno jsou balzámem na duši.

dsc_0758
šnorchlování a potápění pod Azurovým oknem

Modrá Laguna (Blue Lagoon), Comino (mapa) ****

Na nejmenším maltském ostrově Comino se nachází nejvyhlášenější pláž s bělostným pískem ukrytá v klidné zátoce před větrem. Dostanete se sem lodí z přístavu Mġarr, dopravu tady zajišťuje společnost Comino Ferries. Stanoviště lodí leží proti terminálu trajektů na Maltu. V nabídce je zpáteční cesta za 10 EUR na osobu, čas cesty zpět si můžete sami vybrat, prostě přijdete v určenou hodinu, dle letáku, který obdržíte, a jedete. V určité časy jezdí loď okružní cestou okolo skalních jeskyní za příplatek 5 EUR na osobu. V okolí Modré Laguny je příliš mnoho lidí a málo místa blízko vody. Všichni jsou rozesetí po okolních skalách, kde je místy těžké najít alespoň kousek rovné plochy. Přístup do vody je horší, ale ta námaha stojí to za to. Šnorchlovat se tu dá, ale je nutné přeplavat zátoku k protějšímu ostrůvku. V sezóně si to tady moc nedokážu představit, ale v říjnu bylo množství návštěvníků přijatelné. Od Modré Laguny jsme přešli k nedalekému hotelu Comino Hotel and Bungalows, kde nikdo nebyl, ale voda už nebyla tak čistá. Přesto se podařilo spatřit chobotnici maskovanou na skalnatém břehu. Modrá Laguna je krásné místo s bělostným pískem a čistou vodou a stojí za návštěvu. V sezóně mohou být davy turistů nepříjemné.

dsc_0785-1
Modrá laguna

St. Peter’s Pool (mapa) ****

Nedaleko rybářského městečka Marsaxlokk na jihovýchodě Malty je krásný, ve skále vyhloubený bazének sv. Petra. Dostanete se sem pěšky nebo vlastním autem z Marsaxlokku. Musíte se vydat směrem k nevzhledně vypadající továrně a přejít kopec nad ní, až se dostanete na toho úchvatné místo. Okolní pobřeží je skalnaté s velkými vlnami, St. Peter’s Pool je snad jediné místo, kde se tady můžete kvalitně koupat. Jedná se o vyhlazenou vyvýšenou skálu nad tmavě modrou čistou vodou. Přístup je buď po železných schůdkách, a nebo si tu můžete do hlubokého bazénku skočit, což je tu mezi mladými velice populární. Na šnorchlování to moc není, voda je hluboká a pod vámi skalnaté dno. Byli jsme se tu koupat hned dvakrát a zpočátku jsme se tu ocitli téměř sami, což způsobilo, že jsem si to místo zamilovala.

dsc_0888
St. Peter’s Pool

Vyražte tedy na Maltu mimo sezónu, jako my, ať vám skvělé koupací zážitky nezkazí ohromné davy návštěvníků.

Máte nějaký dotaz? Napište mi!

fotogalerie z cesty ZDE

Advertisement