Začíná být pošmourno, dny se zkracují, hůře se vstává, krajina se pomalu připravuje k zimnímu spánku. Člověku se v ranní mlze nechce vstávat, natož opouštět domov, cestovat do práce a koukat na starostlivé, zamračené obličeje cestujících v MHD. Léto je už jen vzpomínkou. Ano, začal podzim. Pokud chcete ještě načerpat energii do žil a užít si sluníčka a příjemných teplot, levnou a blízkou destinací je středomořský ostrovní ministát Malta.

Jarní dovolená v teple v Maroku, v létě naopak na sever do chladnějšího Švédska. Co s podzimem? Když jsme na konci června narazili na letenkovou akci na Maltu za 74 EUR na osobu (asi 2000 Kč), a to včetně velkého zavazadla a navíc přímým letem z Prahy s maltskou společností Air Malta, bylo jasno, co podnikneme v říjnu. Ani jsme při koupi nečekali, jak příjemný tento týdenní výlet nakonec bude. Nazvala bych to přímo balzámem na nevrlou podzimní duši.

Pravdou je, že šance na zatažené a deštivé počasí je v říjnu na Maltě už vyšší, než v hlavní letní sezóně, kdy jsou ale zase teploty až nesnesitelně vysoké a je tu spousta turistů. Měli jsme štěstí, že zataženo s přeháňkami bylo 1,5 dne, zbytek naší návštěvy jsme si užívali letních 26-27 stupňů a teplota moře byla nesmírně příjemná. Navíc jsme na některých známých místech potkali jen minimum jiných turistů.

Maltské souostroví leží ve strategické poloze ve Středozemním moři 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska. Malta je rozlohou nejmenší stát Evropské unie. Skládá se z obydlených ostrovů Malta (246 km²), Gozo (67 km²) a Comino (3 km²). Na Maltě žije asi 452 000 obyvatel. Malta získala nezávislost na Velké Británii 21. září 1964 a 13. prosince 1974 se prohlásila nezávislou republikou, zůstala však i nadále členem Britského společenství národů (Commonwealth of Nations). Od 1. května 2004 je Malta členem Evropské unie (Zdroj: Wikipedia).

Polovina října, v Praze teploty klesají pod 10 stupňů Celsia, ale my se po 2,5 hodinách letu ocitáme zpět v létě, a to v maltské metropoli Vallettě. Protože přilétáme až v 10 hodin večer, objednali jsme si odvoz z letiště od našeho ubytovatele Valletta Sea-Esta . Ubytování je levné v porovnání s ostatními, nicméně na naše poměry je stále poněkud dražší. To platí na celé Maltě. Komunikace s poskytovatelem ale funguje skvěle, přestože recepce, resp. kancelář, funguje omezeně a jedná se o různé apartmány rozličných cenových kategorií rozprostřené na různých místech La Valletty.

dsc_0682-1

Na letišti má tedy čekat řidič taxi s cedulí s mým jménem. Ať děláme, co děláme, ani po několikátém prozkoumání všech cedulek, kterými tu řidiči a agentury mávají, moje jméno nenacházíme. Mám naštěstí emergency number, na které je možné zavolat v případě problémů. Dostávám odpověď, že řidič na místo jel, že situaci prověří. Volají zpět a k mému překvapení mluví slečna česky. Řidič prý omylem odvezl nějakou paní, která se přihlásila, jako že to jsem já. Spadla ze mě nervozita, že jsme si vybrali jako ubytovatele podvodníky. Nakonec se ukázalo, že chod celého ubytování mají na starosti slečny z Čech žijící na Maltě, jaká náhoda.

Za pár minut je tady řidič s cedulkou s mým jménem, za kterým vlaje paní středního věku. Zřejmě nějaká Češka, co neumí anglicky a neumí číst. Taková věc se může stát maximálně jednou dvakrát za život. Řidič se omlouvá a za dvacet minut jsme ve starém centru Valletty v našem „budget“ pokoji. Jsme v hlavním městě v jednom z nejlevnějších ubytování, není to tedy žádná sláva. Malý pokoj s malým okénkem, takže nejde moc vyvětrat, společné sociálky na chodbě. Vše je ale čisté a lokalita je velmi výhodná. Čekají nás dvě noci ve Vallettě. Při té první nás několikrát budí komáři, což je dost nepříjemné.

Náš původní plán byl půjčit si tu auto a mít volnost. Objednaná kreditní karta nám však do odletu nepřišla, později zjišťujeme, že i skútr bude bez kreditky problém. Nakonec ale nelitujeme, zaprvé proto, že se tu jezdí vlevo, a zadruhé proto, že Malta je rozlohou dosti malá (hlavní ostrov má pouhých 246 km čtverečních), vše je dostatečně pokryto linkami autobusů, které jezdí často a z Valletty je možné do 45 minut dostat se prakticky kamkoliv. Cenově to také vychází slušně, je možné zakoupit si buď 12 jízd na 15 EUR (přenosná karta), a nebo cestovní kartičku platnou na celý týden za 21 EUR. My zvolili první možnost a vyčerpali jsme dvě karty (14 jízd) za 30 EUR. Jednotlivé jízdné je 1,5 EUR, více zde. Další výhodou autobusů je, že provoz je celkem hustý, a i když autobusy projíždějí většinou těmi nejhustěji osídlenými oblastmi (popravdě velmi hustě osídlená je ale celá Malta, 1 267 obyv./km² , osmé místo na světě), nejste se stresu z věčných kolon a provozu, ale prostě se vezete.

dsc_0836-1

Další výhodou Malty je, že se tu pohodlně všude domluvíte anglicky. Jako bývalá britská kolonie má angličtinu jako svůj úřední jazyk, mnoho Britů zde také trvale žije.

Nebýt takové hustoty zalidnění a toho, že pojem venkov je pro Malťany téměř cizí slovo, dala by se celá Malta pohodlně za pár dní projít pěšky. Nicméně kemping tzv. „na divoko“ je tu možný jen velmi omezeně a hledání místa na stanování by byl asi problém, proto i my jsme zvolili ubytování v penzionech či hotýlcích, a to na 3 různých místech, již zmíněné Vallettě, ostrově Gozo (Fieldend B&B) a městečku na jihovýchodě hlavního ostrova Marsaxlokk (Harbour Lodge). S ubytování jsme byli velmi spokojení, obzvláště se dvěma posledně zmíněnými. Bylo sice dražší, ale bonusem byla výborná snídaně v ceně. Výše uvedené odkazy berte tedy  jako doporučení na fajn ubytování.

Tolik praktické informace o Maltě. V příštích článcích se dozvíte, co jsme na Maltě procestovali a na jakých krásných místech jsme se koupali a šnorchlovali!

fotogalerie z cesty ZDE