Do Rakouska jezdíme poměrně často, ať už v zimě na lyže, či s cílem zlézat alpské vrcholky. Náš poslední výjezd byl ovšem poněkud netradiční. Rodiče v zimě vyjádřili přání podívat se do Kitzbühelu na světoznámou sjezdovku Hahnenkamm, každoroční dějiště světového poháru v alpském lyžování. No a plán na letní sváteční dny v Tyrolsku byl na světě!

Tři páry, dvě auta, společná dovolená. Docela výzva po mnoha letech vyjet spolu s rodiči a sestrou s jejím přítelem společně do Rakouska a ještě přitom bydlet v jednom apartmánu. Přiznám se, že jsem se toho vlastně vůbec nebála, obavy vyvstaly až těsně před odjezdem, nakonec ale vůbec nebylo čeho se obávat, hlavní bylo udržet nervy na uzdě pouze při půldenním výletu, o kterém je tento článek.

DSC_1174

Ubytování máme apartmánu Tirolerhof ve vesničce Erpfendorf asi 18 kilometrů od Kitzbühelu, který nabízí příjemný poměr ceny versus kvality (a navíc je v ceně užívání tenisových kurtů). Naplánovali jsme výlet do nedaleké soutěsky Grießbachklamm. Vypadá to na nenáročný výlet moc hezkou krajinou plnou dřevěných chodníčků nad řekou, vodopádů a zavěšených mostků. Abychom nešli zpět stejnou cestou, vybízí se udělat okruh přes dvě výše položené chalupy, kde je možnost občerstvení. Horská chalupa, to je ten pravý cíl výletu!

DSC_1224

Vycházíme přímo od apartmánu, je pod mrakem, teplota příjemná, a zanedlouho jsme u výchozího bodu do soutěsky. Je to tu opravdu hezky udělané, dřevěné chodníčky zapadají perfektně do krajiny a zavěšené mostky jsou zase zábavným zpestřením, takže si ani nevšimnete, že cesta mírně stoupá. Odsýpá to rychle, po cestě je navíc i suché WC, místa k posezení i načepování vody z pramene. Potkáváme i rodinky s dětmi, takže je to opravdu místo jako dělané úplně pro všechny.

DSC_1227

Ve chvíli, kdy opouštíme soutěsku a cesta začíná strmě stoupat lesem, dochází na lámání chleba. Nakonec rodiče přesvědčuji, aby to nevzdávali a šli s námi nahoru na chatu 250 výškových metrů, za to si ale pak vyslechnu… Nebýt negativních připomínek, jak je to náročné a kdy už to skončí, tak bych ani nepoznala, že není něco v pořádku, protože tempo je fakt slušné. A síly jsou evidentně taky, protože když je síla nadávat, je i síla stoupat :-).

Cesta se na chvíli narovnává, je čas vydechnout. Poté se ale znovu začíná serpentinami kroutit vzhůru, až přicházíme nad les na širokou cestu a kocháme se výhledy na okolní zelené kopečky s prosvítajícími skalami. Na chatu Alberalm, ležící v 1 100 metrech nad mořem, už je to jen pár kroků. Vítá nás vtipné vietnamské prase a usměvavá paní majitelka, která velice oceňuje i těch pár chabých německých slov, která jsme ze sebe schopni vyloudit.

DSC_0012
Alberalm

A už je klid a panuje všeobecná spokojenost, dáváme si pivo, kávu a gulasch suppe a jsme všichni spokojení. Nejmladší páreček si ještě vybíhá na vyšší místo nad chatu – vyhlídku s křížem nad pastvinami, aby se tam nasvačili a pokochali se výhledy v dál a na pastviny v okolí chaty, kde se pasou krávy a kozy. Mezitím platíme a odpočatí pokračujeme dále. Nyní nás čeká už jen sestup okolo druhé chaty Huberalm, kde už nestavíme.

DSC_0028

Nad chatou Huberalm ještě vylézáme na malý hřebínek s výhledy do údolí, má něco do sebe to Tyrolsko – žádné extra vysoké kopce, ale zato je pěkně zelené a místy hodně skalnaté. Sestup je trochu prudký a kluzký, ale dá se to, i když hudrování rodičů zase na chvíli nabírá na síle. Sestupovou cestu lemují lavičky a my u jedné z nich už kousek nad naší vesnicí Erpfendorf dáváme poslední pauzu a přichází čas i na plechovku piva, kterou jsme si nesli v batohu. Dole jsme za 20 minut.

DSC_0038

Celý výlet zabere asi 4,5 hodiny a je zajímavý pro svou rozmanitost. Nejprve průchod krásnou soutěskou, poté stoupání lesem až nad jeho hranici, kde začínají alpské pastviny. Mohu doporučit všem bez rozdílu kondice i věku!

fotogalerie z výletu ZDE

Grießbachklamm trasa

video ke článku:

Advertisement