Plánování dovolené může být obtížné, zejména pokud chcete mít perfektní počasí. Hledáte destinaci, kde je v určitou dobu ideální počasí? Chcete např. zjistit, kde na světě je teplo v prosinci a jaká jsou ideální místa pro vaši dovolenou? Podnebí a počasí hraje při rozhodování, kam vyrazit, důležitou roli. V tomto článku pro vás mám tip na skvělou aplikaci, která vám pomůže s výběrem ideální destinace a navíc užitečné přehledy destinací, kam vyrazit za teplem či za exotikou. Vybírejte dovolenou podle počasí!

Kde je nejkrásnější dovolená?

V minulosti, když jsme plánovali dovolenou např. v Nepálu nebo v jižní Americe, jsme vždy složitě googlili a hledali, v jakém období je nejlepší jet, aby bylo co nejlepší počasí. Kdy je turistická sezóna a kdy neprší? To byly naše nejčastější otázky. V Evropě je situace poměrně jasná, ale o podnebí na jiných kontinentech a jejich částech už jsme většinou nuceni hledat. Představím vám jeden fajn nástroj, který vám výběr dovolené podle sezóny a počasí neskutečně usnadní.

Sunheron.com: Super appka pro výběr destinace

Když mi kamarád představil svůj projekt Sunheron.com, byla jsem nadšená. Přesně něco takového jsme měli v hlavě několik let zpátky a on to konečně někdo zhmotnil! A navíc geograf, kterého znám!

Co je Sunheron.com a jak funguje?

Celý web nebo appka, chcete-li, je souhrnem dat o počasí ze stovek zdrojů z celého světa za posledních 40 let. Data o počasí jsou složitá a často nepřehledná. Analýza meteorologických dat na Sunheron.com má za cíl je prezentovat je tak, aby byla srozumitelná a užitečná nejen pro cestovatele. To vám opravdu usnadní výběr ideálního místa pro vaši dovolenou v jakémkoliv ročním období!

Jak si naplánovat dovolenou? Sunheron.com vám pomůže

Na Sunheron.com najdete jednoduchý vyhledávač, kde si zvolíte, kam (měsíc nebo kdykoliv) a kdy (kontinent nebo kamkoliv) chcete jet. Přidáte cíl vaší cesty (pláže, města, příroda) a sezónu (mimo období dešťů apod.). Pokročilejší nastavení umožňuje navolit průměrnou denní i noční teplotu, teplotu moře a další detaily. Stačí kliknout na „find holiday“ a máte přehled o tom, kam můžete ideálně vyrazit.

Sunheron.com vám při vyhledávání zobrazí regiony včetně shrnutí a grafu počasí v průběhu roku a i jednotlivé destinace v rámci regionu, např. region Baleárské ostrovy a destinace Menorca, Ibiza a další. Data pro konkrétní resorty obsažena nejsou. Proklikejte si Sunheron.com a zjistíte, že jednodušší a přehlednější už to být nemůže.

Níže jsem s pomocí Sunheron.com našla odpovědi na nejčastější otázky při výběru dovolenkové destinace podle počasí.

Kdy jet do exotiky?

Obecně platí, že hlavní turistická sezóna ve většině exotických destinací je v zimních měsících, kdy lidé z chladnějších klimatických oblastí vyhledávají teplé počasí a snaží se uniknout zimě. Cestování v tomto období však může také znamenat vyšší ceny a větší davy lidí.

Zvažte proto cestování do exotiky během tzv. mezisezóny, což je období mezi hlavní a vedlejší sezónou. Toto období se může lišit v závislosti na lokalitě, ale obvykle je to na jaře nebo na podzim. Vyhnete se davům a ceny budou nižší. Záruka stabilního a teplého počasí nebude tak vysoká, např. máte větší šanci, že zmoknete.

Nejvíce exotické destinace u moře

Existuje mnoho exotických destinací u moře, které lákají turisty svojí krásou, kulturou a jedinečností. Některé z nejvíce exotických destinací u moře zahrnují:

 1. Malajsie –⁠ Země v jihovýchodní Asii nabízí nádherné pláže, exotickou flóru a faunu a mnoho kulturních zážitků.
 2. Seychely –⁠ Ostrovy v Indickém oceánu jsou známé svými nádhernými plážemi, korálovými útesy a pestrou paletou zvířat a rostlin.
 3. Maledivy –⁠ Atoly v Indickém oceánu jsou rájem pro milovníky plážového života a potápění, nabízejí nádherné korálové útesy a neuvěřitelně průzračné vody.
 4. Tahiti –⁠ Tahiti a další ostrovy v Tichomoří nabízejí neuvěřitelné krásy jako jsou nádherné pláže, korálové útesy, modré laguny a exotickou flóru a faunu.
 5. Fidži –⁠ Tyto ostrovy v jihozápadním Tichomoří jsou obklopeny korálovými útesy a nádhernými plážemi a nabízejí možnosti potápění, surfování a dalších vodních aktivit.
 6. Zanzibar –⁠ Ostrov u východního pobřeží Afriky nabízí nádherné pláže, exotickou kuchyni a kulturní zážitky, jako jsou tradiční trhy a historické památky.
 7. Bali –⁠ Tento indonéský ostrov je známý svými nádhernými plážemi, bohatou kulturou a možnostmi surfingu, potápění a dalších vodních aktivit.
Maledivy

Kde je teplo po celý rok?

 • Karibik –⁠ např. Aruba, Jamajka, Barbados, Turks a Caicos, Barbados, Dominikánská republika, Kuba
 • Střední Amerika –⁠ Kostarika, Panama, Mexiko atd.
 • Jižní a jihovýchodní Asie – např. Thajsko, Filipíny, Indonésie, Malajsie, jižní Indie, Vietnam
 • Jižní Amerika – Brazílie (severovýchodní pobřeží)
 • Afrika –⁠ Egypt, Maroko
 • Blízký východ –⁠ Dubai, Omán
 • Oceánie –⁠ Havaj, Fidži, Tahiti, Cookovy ostrovy

Je důležité si návštěvu těchto oblastí naplánovat mimo případných období dešťů.

Kam jet k moři v prosinci?

Tma a zima ve střední Evropě láká k zimním výletům za teplem k moři. Kam vyrazit v prosinci za teplem?

 • Karibik – Aruba, Kajmanské ostrovy, Východní Kuba, Turks a Caicos
 • Střední Amerika – Nikaragua, Kostarika a Mexiko
 • Jižní Amerika – severozápadní pobřeží Kolumbie, západní Ekvádor, východní a severovýchodní pobřeží Brazílie
 • Afrika – pobřeží Keni a Mozambik
 • Jižní a jihovýchodní Asie – jižní Indie, Kambodža, jižní Vietnam, severní pobřeží Thajska, Palawan-Coron Filipíny
 • Oceánie – Nová Kaledonie

Nechte se při výběru dovolené inspirovat tímto článkem a využijte k plánování dovolené aplikaci Sunheron.com.

Advertisement