Švédi ví, jak si užívat dobrého jídla a pití. Již jsem psala o tradičních srpnových račích hodech (kräftskiva) a tentokrát bych se ráda zaměřila na další tématické dny (temadagar), kterými si svérázní seveřané zpestřují život.

U nás v České republice máme určitá jídla spojená s různými svátky a tradicemi, nejinak tomu je také ve Švédsku. Nicméně pro některé své speciality si Švédové vyčlenili konkrétní dny, kdy je ve velkém pojídají. A to je něco, co se mi na Švédsku tolik líbí.

„Tlusté úterý“ (Fettisdagen nebo Semmeldagen)

Tento den je odvislý od Velikonoc, proto nepřipadá každý rok na stejné datum, většinou ale vychází na únor nebo březen. Tzv. „tlusté úterý“ bývá 40 dní před Velikonocemi, tedy před velikonočním půstem. Fettisdagen je ve Švédsku zasvěcený sladké dobrotě zvané semla. Existuje mnoho regionálních variant, ale základem je vždy kynuté těsto ochucené kardamomem, které se peče ve tvaru kulaté bulky, následně se vydlabe, naplní marcipánovou pastou a šlehačkou, přiklopí vyříznutou čepičkou a pocukruje. Semlu si můžete vychutnat ke kávě, nebo pokud chcete tradičněji, tak namočenou v talíři teplého mléka, tzv. hetvägg. Dnes se semly ve Švédsku prodávají od ledna až do Velikonoc. Pokud vám semla zachutná, můžete si jí dopřát i v obří formě dortu, tzv. semmeltårta.

A kdy bude „tlusté úterý“ v příštích letech?

  1. února 2017

13. února 2018

5. března 2019

Recept semla

semlor
Zdroj: http://www.visitsweden.com

25. března – Vaflový den (Våffeldagen)

Vafle mají ve Švédsku dlouhou tradici a také svůj den. Určitě budou k dostání všude, kam se podíváte, nejčastěji zdobené šlehačkou, marmeládou, ovocem, či zmrzlinou. Můžete si je ale zkusit připravit sami a pozvat na ně přátele.

Recept vafle

vafflor
Zdroj: http://www.kungsornen.se/

4. října – Den skořicových šneků (Kanelbullens dag)

Svůj den slaví skořicoví šneci teprve od roku 1999, jsou ale každodenní součástí života Švédů. Je to jedna z nejvíce tradičních, nejprodávanější a neoblíbenější švédských sladkých dobrot ke kávě nebo jen tak na svačinu. Vždy a všude jsou v Švédsku k dostání. Jedná se o pečivo z kynutého těsta s kardamomem plněné směsí másla a skořice posypané tzv. perlovým cukrem (pärlsocker). Kanelbullar si můžete dopřát také u nás v IKEA, kde je bohužel rozmrazují a není to ono. Jsou ale jednoduché, tak si zkuste upéct vlastní.

Recept kanelbullar

kanelbullar
mé vlastní kanelbullar upečené letos na Kanelbullens dag

Pokud jedete do Švédska v době některého z výše uvedených tématických dnů, určitě neváhejte na chvíli se zastavit a ochutnat. Ve výlohách pekařství a cukrářství rozhodně nepřehlédnete, jaký že speciální den to právě probíhá. Tradičně je pojídání sladkého pečiva spojeno s pitím kávy, v jejíž spotřebě se řadí Švédsko na přední příčky. Pauza na kávu a něco dobrého se nazývá „fika“. O té ale v některém z příštích článků.

Už jste zkoušeli péct nějaké švédské dobroty? Jaké máte zkušenosti nebo tipy na další recepty? Neváhejte napsat do komentářů ke článku! Ráda se inspiruji 🙂

TIP: Uváděné recepty jsou ve švédštině, přeložte je jednoduše vložením textu webové stránky do Google translatoru. Pokud byste měli zájem o zaslání české verze, napište mi prostřednictvím kontaktního formuláře.

Tento článek byl zveřejněn na Hedvábné stezce.